Zakładamy konto dla dziecka

Nie ma dziecka, które nie chciałoby mieć konta w banku. To jeden z pierwszych kroków wchodzenia w dorosły świat, który również dla młodzieży jest bardzo ważny. Młodzi ludzie, kiedy mogą samodzielnie zarządzać własnymi pieniędzmi, czują się docenieni i odpowiedzialni za swoje wydatki. Banki wyszły naprzeciw potrzebom młodego pokolenia i rozszerzyły ofertę o konto dla dzieci, dla młodzieży i dla studentów. Jak założyć konto bankowe nastolatkowi?

Dla nastolatków posiadanie własnego konta to dobra lekcja oszczędzania i gospodarowania własnymi pieniędzmi. Kiedyś była książeczka oszczędnościowa SKO, potem długo nic, a teraz dzieci i młodzież mogą mieć dostęp do prawdziwego konta w banku. To także najlepszy okres do nauki korzystania z konta bankowego i poznawania najnowszych technologii.

Jakimi kryteriami powinni kierować się rodzice i opiekunowie decydując się na wybór konta dla swojego podopiecznego? Oczywiście konto takie powinno być darmowe, wypłaty z wszystkich bankomatów darmowe, a wykonywanie przelewów jak najtańsze. Aktualnie większość banków oferuje darmowe konta dla najmłodszych klientów. Takie konto to dla banku inwestycja na przyszłość – jeśli zadbają o młodego klienta i zaspokoją jego potrzeby, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie on wiernym klientem przez długie lata w życiu dorosłym.

Internet jest światem, w którym młodzi ludzie czują się jak ryby w wodzie. Konto dla młodych musi umożliwiać obsługę przez internet, a jeszcze lepszą opcją jest aplikacja na smartfon, który każdy ma w kieszeni. Poza innymi zaletami, korzystanie z konta przez internet jest wygodniejsze i mniej czasochłonne niż odwiedzenie placówki banku – jest to szczególnie istotne w przypadku mieszkania w mniejszej miejscowości. Zakupy przez internet są już codziennością, dlatego możliwość wykonywania płatności internetowych jest kolejną zaletą posiadania konta bankowego.

Dokonując wyboru konta, upewnij się że przelewy można robić za darmo – wciąż jeszcze istnieją banki, które pobierają prowizje nawet za podstawowe operacje.

Kolejnym kryterium jest łatwość dostępu do własnych pieniędzy. Sprawdź jaka jest ilość bankomatów, z których będzie można skorzystać bezpłatnie. Powinno być ich jak najwięcej: blisko domu, szkoły, kina, centrum handlowego. Niektóre banki oferują możliwość korzystania ze wszystkich bankomatów bez pobierania prowizji – to duża zaleta.

Banki nie wymagają systematycznych wpłat na konto młodzieżowe. Można na nie przelewać kieszonkowe, darowizny i wynagrodzenie za letnią pracę. Łatwiej i bez opłaty założymy konto, gdy w tym samym banku konto mają rodzice.