Negatywne aspekty konsolidacji kredytów

Konsolidacja długów jest reklamowana jako złoty środek, który rozwiązuje mnóstwo problemów wynikających z bycia obciążonym pożyczkami w kilku różnych miejscach. Podczas gdy to rozwiązanie ma oczywiste zalety, istnieją również pewne negatywne aspekty, które również należy rozpatrzyć decydując się na konsolidację długów.

Celem konsolidacji zadłużenia jest połączenie wszystkich długów w jeden, co teoretycznie ułatwia kontrolę i spłatę.

Kredyt konsolidacyjny można przeznaczyć na spłatę kredytu mieszkaniowego, spłatę limitów kredytowych, pożyczek hipotecznych, kredytów ratalnych, gotówkowych, samochodowych oraz wszelkiego rodzaju kredytów konsumpcyjnych. Jako zalety połączenia wszystkich zaległości w jeden dług, wymienia się: jeden termin spłaty, jedna rata, niższe oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego, długi termin spłaty, niższa wysokość raty niż suma rat płaconych wcześniej.

Podejmując decyzję o konsolidacji zadłużenia, koniecznie trzeba pamiętać o minusach takiego rozwiązania. Pierwsza kwestia jest taka, że kredyt konsolidacyjny może być przyznany tylko niektórym osobom. Konieczna jest zdolność kredytowa, a osoba „tonąca w długach” nie dostanie kolejnego kredytu. Aby kredyt konsolidacyjny być rzeczywiście tani, bank z reguły będzie szukał odpowiedniego zabezpieczenia. I tu pojawia się kolejny problem, ponieważ nie każdy dłużnik dysponuje majątkiem, który będzie wystarczający aby mógł posłużyć jako zabezpieczenie kredytu konsolidacyjnego. W rezultacie może zdarzyć się, że nawet jeśli uda się pożyczyć wystarczająco dużą kwotę na spłatę innych zobowiązań, to i tak spłata nowego kredytu nie będzie na tyle tańsza, aby mogła znacząco poprawić sytuację finansową.

Należy także pamiętać o kosztach, jakie wiążą się z konsolidacją zadłużenia. Trzeba dokładnie obliczyć wszystkie prowizje i opłaty związane z nowym kredytem. W wyliczeniu trzeba uwzględnić nie tylko prowizje dla banku, ale również opłaty na rzecz sądu, który będzie dokonywał wpisu do hipoteki, albo rzeczoznawcy, który dokona wyceny nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu. Suma wszystkich kosztów może sięgnąć nawet kilku procent wartości nowego kredytu. A ponieważ kredyty konsolidacyjne nie należą do niskich, więc w rezultacie możemy być zaskoczeni koniecznością dopłacenia nawet kilkunastu tysięcy złotych z tytułu kosztów, których nie braliśmy pod uwagę. Osoba zamieniająca wiele kredytów na jeden, musi się liczyć z tym wydatkiem i po prostu usiąść przed kartką papieru i policzyć, czy obniżenie miesięcznych kosztów kredytu konsolidacyjnego zrekompensuje ten początkowy wydatek. Może się okazać, że cały zabieg jest kompletnie nieopłacalny.

Będzie w twoim najlepszym interesie, jeśli porównasz ofertę kilku banków, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Aby dokonać dobrego wyboru, wystarczy uzyskanie szczegółowych informacji co do wszystkich wydatków związanych z podjęciem nowego zobowiązania i podstawowa znajomość matematyki.