Karty kredytowe – wrzesień 2024 r.
Karta kredytowa jest jednym z najpopularniejszych przedmiotów związanych z finansami. Aktualnie w Polsce funkcjonuje około 40 milionów kart kredytowych. Wydaje się to być całkiem sporą ilością, jednak pod względem ilości kart na 1 obywatela stawia to Polskę w trzeciej dziesiątce wśród państw europejskich.
Jak działa karta kredytowa?
Karta kredytowa jest jedną możliwości płacenia za towary lub usługi, również za zakupy internetowe. Przekazując kartę kredytową użytkownikowi bank określa maksymalną sumaryczną kwotę, jaką można wydać (miesięcznie) płacąc daną kartą. Z użytkowaniem karty kredytowej wiążą się dwa pojęcia: okres bezodsetkowy i termin spłaty zadłużenia. Okres bezodsetkowy jest zaletą łączącą się z płaceniem kartą kredytową. Jeśli zadłużenie zostanie spłacone w terminie, to właściciel karty nie płaci odsetek od wydanych pieniędzy, które można traktować jako darmową pożyczkę.
Cykl rozliczeniowy karty kredytowej kończy się regularnie w tym samym dniu każdego miesiąca. Na koniec cyklu rozliczeniowego bank przykazuje klientowi zbiorczy wyciąg transakcji z karty kredytowej. Na tym dokumencie znajdują się ważne informacje: wysokość zadłużenia, wymagana minimalna kwota spłaty wraz z terminem spłaty zadłużenia. kres na spłatę zadłużenia z karty kredytowej jest różnicą pomiędzy długością trwania okresu bezodsetkowego i długości trwania cyklu rozliczeniowego. Oczywiście warto spłacić zadłużenie w terminie, ponieważ wtedy bank nie naliczy żadnych odsetek.
Terminowe spłacanie całej kwoty wydanej za pośrednictwem transakcji bezgotówkowych oznacza, że nie wydajesz ani groszą więcej niż płacąc gotówką, a dodatkowo masz długi okres na oddanie pieniędzy. Jest to także dobre zabezpieczenie na wypadek niespodziewanej konieczności wydania pieniędzy w ramach limitu karty kredytowej. Można zrealizować niespodziewane wydatki bez żadnych kosztów – jeśli mamy pewność, że na czas uzupełnimy limit karty.
Termin spłaty zadłużenia karty kredytowej ustal w tym samym dniu, w którym na konto wpływa wynagrodzenie lub inna stała wpłata. W ten sposób będziesz mieć pewność, że karta zostanie spłacona w terminie i bank nie obciąży cię żadnymi karnymi opłatami ani odsetkami.
Jakie są opłaty za korzystanie z karty kredytowej?
Każdy bank reklamuje się, jakoby jego karta kredytowa była całkowicie darmowa. Tak może być w rzeczywistości, jednak trzeba mieć świadomość, że aby karta kredytowa nie generowała żadnych kosztów – jej użytkownik musi spełnić kilka warunków. Pierwsze opłaty bank może pobrać przy zakładaniu karty kredytowej. Jednak jeśli użytkownik dokona określonych transakcji za pomocą karty w określonym terminie, to inicjacyjna opłata może zostać zwrócona.
Jeśli korzystasz z karty w rozsądny sposób i nie przekraczasz terminów spłaty zadłużenia, to koszty korzystania z karty kredytowej są rzeczywiście zerowe. W przeciwnym wypadku spodziewaj się różnych kosztów, których nie unikniesz a bank będzie je egzekwował aż do skutku. Dodatkowe koszty korzystania z karty kredytowej, to między innymi: opłata za wydanie karty, opłata za wydanie dodatkowej karty, opłata miesięczna lub roczna, ubezpieczenie, opłata za przekroczenie limitu, opłata za zmianę okresu rozliczeniowego, opłata windykacyjna i odsetki karne w przypadku przekroczenia terminu spłaty.
Karta kredytowa jest wygodnym rozwiązaniem dla tych osób, które mają stabilną sytuację finansową i są w stanie spłacić zadłużenie w terminie. W przeciwnym razie użytkowanie karty kredytowej generuje spore opłaty, które mogą być wyższe niż koszt kredytu gotówkowego.
Dlaczego numer karty jest wypukły / wytłoczony?
W dzisiejszych czasach wykorzystywanie wytłoczenia numeru karty kredytowej w zasadzie jest już raczej historią. Ta cecha karty kredytowej pochodzi z czasów, kiedy nie było terminali elektronicznych, które przy każdej transakcji łączą się z bankiem i na bieżąco sprawdzają saldo dostępne na karcie.
Dawniej przyznanie karty klientowi banku oznaczało, że bank ma do niego zaufanie i pozwala mu wydawać pieniądze bez kontaktowania się z bankiem (do pewnej kwoty). Podczas dokonywania płatności sprzedawca przepuszczał kartę przez specjalną maszynkę, która na kopii paragonu robiła odbitkę wytłoczeń karty, a właściciel składał na nim swój podpis dla potwierdzenia transakcji. Na podstawie takiego dokumentu sprzedawca otrzymywał z banku pieniądze za sprzedane wcześniej towary lub usługi. W gestii właściciela karty leżało dbanie o to, aby nie przekroczyć przyznanego limitu karty i tym samym nie zawieść zaufania banku i nie narazić się na wycofanie karty kredytowej.
Środki bezpieczeństwa przy korzystaniu z karty kredytowej
- Ustal limit transakcji gotówkowych i bezgotówkowych.
- Zleć automatyczną spłatę karty kredytowej z rachunku bankowego.
- Przechowuj kartę w bezpiecznym miejscu.
- Nie zapisuj nigdzie numeru karty ani PIN-u.
- Nie zgadzaj się na zabieranie karty przez sprzedawcę do innego pomieszczenia.
Zalety karty kredytowej dotyczą jedynie transakcji bezgotówkowych. Wypłata gotówki z bankomatu jest oczywiście możliwa, jednak jest ona obciążana opłatą procentową. Tak samo wysokie opłaty dotyczą przelewów wykonywanych z konta karty kredytowej (jeśli karta umożliwia wykonywanie takich operacji).
Najnowsze komentarze
Genialnie podejście. Na szczęście ja nie mam na koncie żadnych pieniędzy, czyli bank nie jest mi nic winien.
U mnie na wsi nie ma innego wyboru, tylko satelita i canal+. Przydałaby się jakaś konkurencja dla monopolisty.
Czy ktoś korzystał z takiej pożyczki? Napiszcie jak to wygląda realnie, np. przy lekkim opóźnieniu w spłacie raty.
Spłacam kredyt hipoteczny od prawie dwudziestu lat i nareszcie zbliżam się do końca. Kamień z serca.
Okazuje się, że niektóre firmy pożyczkowe mają tego samego właściciela albo korzystają z usług tego samego banku czy tam jakiegoś…
Fajne zestawienie oferty kredytowej. Dzięki.
Chyba niewiele jest takich osób, które nie biorą pożyczek ani kredytów. i mają pieniądze odłożone na wszystkie potrzeby i zachcianki. Ja…
Mądrala się znalazł. Kto ma kasę, ten nie potrzebuje pożyczać. A jak komuś brakuje i nie ma skąd wziąć, to co…
Mam bardzo dobre doświadczenia z Alior Bankiem. Miła i profesjonalna obsługa. Polecam.
Pożyczyć pieniądze zawsze łatwo, gorzej z oddaniem :-(