Pożyczki hipoteczne – wrzesień 2024 r.
Dlaczego pożyczka hipoteczna jest korzystnym rozwiązaniem?
Jeśli masz nieruchomość, która może być zabezpieczeniem pożyczki, wówczas pożyczka hipoteczna okazuje się być dobrym źródłem finansowania, który pozwala na uzyskanie dużej kwoty, na dowolny cel, rozłożonej na długi okres i ze stosunkowo niską ratą spłaty. Jednak w przypadku niskich kwot, pożyczka hipoteczna przegrywa na rzecz pożyczki gotówkowej, która w tym przypadku jest zdecydowanie tańsza.
Zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej może być dom, mieszkanie lub działka – a pożyczone pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel – np. nowy samochód, wakacje, bieżące wydatki albo na naukę.
Pożyczka hipoteczna znajduje się w ofercie większości polskich banków. Najlepsze miejsce na zapoznanie się z wszystkimi propozycjami, to internet. Bez wychodzenia z domu, online można skorzystać z przydatnych narzędzi, jak kalkulator pożyczek albo porównywarka pożyczek. Procedurę pożyczkową można łatwo zainicjować przez internet, wypełniając niezobowiązujący formularz informacyjny. Nie ma także ograniczeń odnośnie waluty pożyczki. Dostępne są pożyczki w złotówkach i walutach obcych: euro, dolar, funt, frank szwajcarski.
Koszty i warunki pożyczki hipotecznej.
Oprocentowanie pożyczki hipotecznej zawsze jest niższe niż oprocentowanie pożyczki gotówkowej, jednak może być ono uzależnione od stosunku pożyczanej kwoty do wartości nieruchomości, na której ma być wpis w hipotece. Banki będą też raczej niechętne do pożyczania kwoty przekraczającej 70% wartości nieruchomości.
Procedura przyznawania pożyczki hipotecznej wymaga więcej dokumentów i „załatwiania”, niż inne pożyczki i kredyty czy karty kredytowe, dla uzyskania których często wystarczy tylko zaświadczenie z zakładu pracy, oświadczenie o dochodach i dowód osobisty. W przypadku pożyczki hipotecznej potrzeba więcej „papierków”. Podstawową sprawą jest oczywiście wpis do hipoteki (do księgi wieczystej), który jest odpłatny.
Koszty trzeba ponieść także przy usuwaniu wpisu z ksiąg wieczystych – po spłaceniu pożyczki. Dodatkowo banki mogą wymagać wyceny nieruchomości, ubezpieczenia pomostowego, ubezpieczenia na życie i jeszcze innych opłat. Przed podpisaniem umowy pożyczkowej, koniecznie zapoznaj się z całą procedurą i wszystkimi wymaganymi dokumentami i opłatami – dopiero po podsumowaniu wszystkich kosztów będziesz mógł obiektywnie ocenić koszty związane z ofertą pożyczkową.