Kredyt na dowód

Życie bez pieniędzy raczej nie jest możliwe. Pożyczają biedni i bogaci. Nie ma chyba człowieka, który nie chciałby mieć więcej gotówki do wydania. Jedni pożyczają „na życie” a inni na fanaberie. Kredyt na dowód biorą częściej ci, którzy potrzebują pieniędzy szybko i bez zbędnych formalności.

Kredyt na dowód jest łatwą formą pozyskania dodatkowej gotówki. Czy jest to bezpieczne rozwiązanie?

Szybkie i łatwe do uzyskania pieniądze wykorzystujemy na doraźne potrzeby: remont, podróż, zakup sprzętu RTV albo AGD. Jednak niektóre osoby mają wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa procedur związanych z zaciągnięciem zobowiązania.

Kto dostanie kredyt na dowód?

Oczywistym wymaganiem jest posiadanie dowodu osobistego. Tak więc, kredyty na dowód są dostępne dla obywateli polskich, którzy osiągnęli pełnoletność – czyli ukończyli 18 rok życia. Uznaje się, że osoba pełnoletnia jest także odpowiedzialna, i w związku z tym – z pewną dozą zaufania – można jej powierzyć określoną kwotę z nadzieją na terminowe zwrócenie zobowiązania.

Niektórym instytucjom wystarcza pokazanie dowodu osobistego. Jednak czasem trzeba będzie dostarczyć więcej dokumentów, np. potwierdzenie zatrudnienia świadczące o uzyskiwaniu stałego dochodu, lub inne zaświadczenia. Wstępna decyzja kredytowa jest wydawana dosłownie „od ręki”.

Kredyt na dowód jest – w większości przypadków – oferowany przez instytucje pozabankowe i faktycznie jest go uzyskać bardzo łatwo (pod warunkiem posiadania czystej historii kredytowej i pod warunkiem braku zaległości w spłacaniu zobowiązań finansowych). Osoba ubiegająca się o tego rodzaju pożyczkę jest wnikliwie sprawdzana w bazie dłużników, która jest pierwszym sitem, eliminującym potencjalnie niewypłacalne osoby. Dane z dowodu osobistego są weryfikowane przez pożyczkodawcę i w przypadku pozytywnego przejścia procedury, możemy iść do kasy po gotówkę.

Wielu pożyczkodawców reklamuje kredyt na dowód tak, jakby posiadanie dowodu osobistego było jedynym warunkiem otrzymania gotówki. Jednak w praktyce stosują oni jeszcze inne ograniczenia.

Warunki otrzymania kredytu na dowód:

  • posiadanie ważnego dowodu osobistego,
  • pozytywna ocena wyciągu z bieżącego rachunku bankowego,
  • pozytywna weryfikacja w kredytowych bazach danych: BIK, BIG, KRD, EFIR,
  • spełnianie ograniczeń wiekowym, jeśli oferta jest objęta limitem wiekowym.

Każdy pożyczkodawca we własnym zakresie ocenia ryzyko niedotrzymania postanowień umowy kredytowej. W związku z tym nie ma żadnej reguły, determinującej kto otrzyma pożyczkę a komu zostanie odmówiona. Może zdarzyć się, że notorycznym dłużnik otrzyma kredyt na dowód, a osoba z czystym kontem kredytowym – nie.

Tak samo, jak w przypadku każdej innej pożyczki, warto sprawdzić oferty kilku instytucji i banków, aby móc wybrać najkorzystniejszą ofertę.