Jakie źródło finansowania samochodu wybrać?
Samochód to już nie luksus, tylko podstawowe narzędzie w codziennym życiu i pracy. Jednak niewiele osób chcących dokonać zakupu samochodu, posiada pieniądze – z reguły kupno samochodu wiąże się z pożyczeniem pieniędzy od rodziny lub od banku. Można skorzystać z kredytu samochodowego lub kredytu gotówkowego. Która forma pożyczki jest lepsza?
Kredyt samochodowy, jak łatwo domyślić się, może być przeznaczony tylko i wyłącznie na zakup pojazdu silnikowego – umowa kredytowa zawiera dane konkretnego pojazdu, który jest objęty finansowaniem. Kredyt samochodowy to szczególna forma kredytu gotówkowego, której zabezpieczeniem jest nabywany samochód. O formie zabezpieczenia decyduje bank. Z reguły jest to zastaw rejestrowy, który jest najpopularniejszą formą zabezpieczenia oferowaną przez kredytodawców. Ponadto może to być weksel in blanco, umowa przewłaszczenia, cesja z polisy AC albo depozyt karty pojazdu.
Plusy i minusy kredytu samochodowego
Aby dobrze ocenić ofertę kredytu samochodowego musimy zapoznać się z podstawowymi parametrami, które mają wpływ na wysokość raty. Podstawowe liczby, które należy uwzględnić, to wartość samochodu, okres spłaty kredytu oraz wysokość wkładu własnego.
Kredyt samochodowy jest dobrą formą finansowania szczególnie w przypadku kupowania nowego samochodu, ponieważ w interesie dealera samochodowego leży pozytywne załatwienie wszystkich formalności. Z tego też powodu, załatwienie większości formalności bierze na siebie sprzedawca, a niektóre marki mają nawet własne banki – co dodatkowo upraszcza procedurę kredytową. Często oprocentowanie kredytu na nowy samochód jest relatywnie niskie – i na tym kończą się zalety kredytu samochodowego.
Te właściwości kredytu samochodowego, które zaliczyliśmy do jego cech negatywnych, dla niektórych klientów mogą okazać się zupełnie obojętne lub być wręcz zaletami. Według większości osób, negatywne cechy kredytu samochodowego, to: konieczność wkładu własnego, zastaw na samochodzie i konieczność wykupienia polisy autocasco.
A może lepiej na zakup samochodu wziąć kredyt gotówkowy?
Pieniądze z kredytu gotówkowego możemy przeznaczyć na dowolny cel. Tak więc, za otrzymaną gotówkę możesz kupić samochód nowy albo używany, z salonu albo z komisu albo sprowadzony indywidualnie z zagranicy. W przypadku kredytu gotówkowego „odpada” konieczność robienia zastawu na samochodzie. Bank udziela pożyczki zgodnie z ogólnymi zasadami pożyczek gotówkowych na podstawie dowodu tożsamości i zaświadczenia o zarobkach. Jednak wszystkie formalności trzeba załatwić samodzielnie a oprocentowanie takiego kredytu jest z reguły nieco wyższe. Nie jest wymagane wykupowanie polisy autocasco, co dla niektórych może być źródłem oszczędności. No i właścicielem auta jesteś Ty, a nie bank. Chociaż dla niektórych osób ważniejsze jest dysponowanie pojazdem, od tego kto jest jego właścicielem.
Kredyt samochodowy czy gotówkowy?
Dla nowych samochodów prosto z salonu, bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest kredyt samochodowy – mniej własnego zaangażowania, niższe procenty. Jednak osoby kupujące auto używane, bardziej cenią kredyt gotówkowy, który jest szybciej dostępny i bardziej elastyczny.
Najłatwiej podjąć decyzję jest w przypadku konkretnej potrzeby, kiedy można porównać różne oferty i ocenić ich atrakcyjność. Porównywarka kredytów pozwala ocenić oferty kredytowe różnych banków pod kątem wysokości rat, prowizji albo RRSO. Można też skorzystać z możliwości złożenia wniosku online.