Kwotowy limit płatności zbliżeniowych

Płatności zbliżeniowe są jedną z bardziej popularnych form regulowania należności po zakupach w sklepach stacjonarnych. Głównym argumentem właścicieli zbliżeniowych kart płatniczych jest wygoda. W ten sposób transakcji można dokonać bardzo szybko i bez żadnych dodatkowych czynności.

Aktualny limit wysokości kwoty, którą można zapłacić zbliżeniowo bez podawania kodu PIN to 50 zł. W przypadku wyższych kwot, kod PIN jest wymagany. W tym roku, kwota graniczna, od które będzie podawanie PIN-u wzrośnie do 100 zł. Jak podano w komunikacie prasowym, banki są już przygotowane na zmianę limitu, czekają jedynie na zmianę stosownych przepisów, które zwiększą bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych. Zmiana jest zapowiadana na końcówkę 2019 roku.

Pod koniec bieżącego roku ulegną zmianie przepisy dotyczące sposobu uwierzytelniania transakcji kartą płatniczą. Prawdopodobnie zostanie wprowadzona dwuetapowa weryfikacja tożsamości osoby płacącej, tzw. „silne uwierzytelnianie”.

Mamy nadzieję, że zmiany nie skomplikują procesu płacenia i płacenie zbliżeniowe pozostanie najbardziej popularną formą użycia zbliżeniowej karty płatniczej.