Odrzucony wniosek kredytowy?

Kiedy składasz wniosek o pożyczkę lub kredyt, to z pewnością liczysz na pozytywne rozpatrzenie sprawy. Jednak niestety, czasem Twój wniosek nie zostaje przyjęty. Dlaczego?

Każdy bank i każda instytucja finansowa pożyczająca pieniądze chce mieć jak największą pewność, że zwrócisz dług. Dlatego, zanim dostaniesz pieniądze będziesz dokładnie „prześwietlony” pod kątem Twojej sytuacji finansowo-ekonomicznej. Podstawowe czynniki brane pod uwagę, to wysokość i stabilność dochodów oraz historia kredytowa. Co ciekawe, brak historii kredytowej jest sytuacją negatywną. Starając się o pierwszą pożyczkę lub kredyt, warto mieć chociaż kartę kredytową, na podstawie której można ocenić w jaki sposób spłacasz swoje zobowiązania finansowe.

Możliwe przyczyny odrzucenia wniosku kredytowego

Najpowszechniejsze przyczyny negatywnego rozpatrzenia wniosku kredytowego, to brak stabilnego źródła dochodu oraz zła historia kredytowa. Problemy z terminowym spłacaniem rat znacząco obniżają wiarygodność wnioskodawcy. Nawet opóźnienia, o których dawno zapomniałeś, mogą być przyczyną odrzucenia wniosku pożyczkowego.

Na podwyższenie wiarygodności kredytowej korzystnie wpływa dobra praca i wysokie zarobki w dłuższym okresie czasu. Jeśli nie masz umowy o pracę lub wysokość zarobków jest niska, z pewnością nie dostaniesz kredytu. Ponadto, zarobki muszą oprócz spłacania rat wystarczyć na pokrycie kosztów gospodarstwa domowego. W przypadku zbyt dużego obciążenia budżetu domowego, kredyt nie zostanie przyznany.

Co zrobić po odrzuceniu wniosku kredytowego?

Możesz spróbować szczęścia w innym banku lub u innego pożyczkodawcy, jednak z reguły szanse u wszystkich są na podobnym poziomie. Najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek jest zapobieganie, czyli dbanie o dobrą historię kredytową. A podstawową sprawą jest uregulowanie wszelkich zaległości w spłacie zobowiązań – przed złożeniem wniosku o nową pożyczkę.