Jak założyć konto bankowe?
W Polsce działa niespełna 40 komercyjnych banków, które prowadzą ponad 30 milionów kont osobistych. Jest więc z czego wybierać, a ponieważ banki walczą o każdego klienta, więc oferta staje się coraz bardziej atrakcyjna. Pierwszym krokiem przy podejmowaniu decyzji o założeniu konta w banku jest określenie rodzaju konta, którego potrzebujemy. Może to być zwykłe konto osobiste inaczej nazywane rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, konto oszczędnościowe, czy może konto firmowe.
W dzisiejszych czasach posiadanie konta w banku nie jest fanaberią ani luksusem. Jest to powszechna usługa a w rzeczywistości po prostu konieczność. Czy po wypłatę idziesz do kasy w swojej firmie albo zakładzie? Z pewnością nie, teraz każdy co miesiąc dostaje wypłatę w formie przelewu na konto w banku. To duża wygoda zarówno dla pracodawcy, jak i dla nas.
Wzrost koniunktury na rynku bankowym jest spowodowany również większą dostępnością towarów i usług, a także większym potencjałem konsumpcyjnym wśród Polaków. Ze względu na rosnące potrzeby Polaków w sferze finansów osobistych, banki coraz mocniej i aktywniej walczą o klientów. Jest to korzystne dla nas, ponieważ w związku z tym wzrasta liczba produktów i usług bankowych, a opłaty za korzystanie z nich są coraz niższe. Banki komercyjne i spółdzielcze rywalizują o potencjalnych klientów, rośnie ilość oddziałów, agencji i bankomatów – dostęp do usług finansowych jest coraz łatwiejszy.
Kto może założyć konto bankowe?
Konto w banku może założyć każdy. Można to zrobić na kilka sposobów, w zależności od własnych preferencji i możliwości. Założenie konta jest praktycznie równie łatwe w każdym banku, ponieważ banki starają się jak najbardziej uprościć procedurę otwierania rachunku bankowego.
Najbardziej popularny sposób wśród osób starszych i stojących na bakier z nowoczesnymi technologiami, polega na wizycie w placówce bankowej. Ta metoda ma wiele zalet dla osób, które chcą porozmawiać z pracownikiem banku, aby szczegółowo wypytać o wszelkie szczegóły i warunki korzystania z usług banku. Podczas wizyty w banku wypełniamy formularz, przedstawiamy dokument tożsamości i zwykle po jednym dniu konto jest już aktywne. Jeśli nie odpowiada nam czekanie w kolejce, z reguły możemy telefonicznie umówić się z pracownikiem banku na określony termin spotkania, podczas którego załatwiamy wszystkie formalności.
Największa ilość osób zakłada konta za pośrednictwem Internetu. Procedura polega na wypełnieniu formularza, który jest dostępny na stronie internetowej wybranego przez nas banku. Dla osób mających wątpliwości jak wypełnić formularz, zwykle dostępna jest pomoc w postaci chatu, ewentualnie za pośrednictwem telefonu. W przypadku zakładania konta przez Internet, umowę oraz regulamin konta bankowego wraz z kartą płatniczą dostarcza kurier, w obecności którego składamy parę podpisów i dokumenty są przekazywane przez firmę kurierską z powrotem do banku.
Jak wybrać bank?
Zanim zdecydujesz się na wybór banku, zwłaszcza jeśli zakładasz konto korzystając z oferty promocyjnej, koniecznie zapoznaj się z regulaminem oraz wszelkimi informacjami i pełną ofertą rozważanej instytucji bankowej. W placówce banku albo na jego stronie internetowej z pewnością znajdziesz kompletną informację odnośnie oferty, jak i tabele opłat i prowizji, czyli cennik
usług bankowych. Zanim dokonasz wyboru, zorientuj się ile będziesz płacić za prowadzenie konta, jak wysoka jest prowizja za przelewy (w niektórych bankach przelewy są bezpłatne).
Większość banków oferuje konta, które możemy obsługiwać przez Internet. Jest to duża wygoda i ułatwienie, jeśli masz możliwość i umiejętności obsługi konta przez komputer lub przez smartfon. Przelewy można robić siedząc wygodnie w domu, zamiast czekać w kolejce na poczcie albo w placówce banku. Jednak jeśli chcesz obsługiwać konto w sposób tradycyjny, w placówce banku – wówczas weź pod uwagę lokalizację oddziałów banku: czy jest blisko domu lub miejsca pracy. Zorientuj się również, gdzie są bankomaty, z których wypłacisz gotówkę bez prowizji. Jeśli myślisz o koncie oszczędnościowym, ważniejsza od wysokości prowizji od przelewów będzie wysokość oprocentowania zgromadzonych oszczędności. Natomiast jeśli przewidujesz, że będziesz robić dużo przelewów, wtedy ważniejsza będzie niska albo zerowa prowizja od operacji międzybankowych.