Roboty handlujące opcjami binarnymi

Cóż to takiego robot opcji binarnych? W dużym skrócie, jest to program komputerowy, który automatycznie otwiera pozycje na platformie internetowej oferującej handel opcjami binarnymi. Algorytm programu na podstawie analizy technicznej określa, kiedy i jakie pozycje potencjalnie mogą przynieść zysk. Roboty są reklamowane jako niewymagający żadnej obsługi „złoty środek” do zarabiania kroci na rynku opcji binarnych. Czy automat faktycznie może zarabiać za nas?

Jeśli chodzi o długofalowy sukces, roboty opcji binarnych nie są w stanie przeprowadzić pełnej analizy. Istnieją zwolennicy analizy technicznej i zwolennicy analizy fundamentalnej. Analiza techniczna, wraz z wykresami, formacjami, trendami i w połączeniu z matematyką akademicką, jest niezwykle łatwa do zautomatyzowania. Jednak wystarczy przeanalizować długofalowe działanie jakiegokolwiek systemu analizy technicznej, i można się przekonać że każdy z nich ani nie przynosi starty ani zysku. Jedynym rozsądnym korzystaniem z analizy technicznej jest jej połączenie z analizą fundamentalną. I tutaj powstaje poważny problem, ponieważ analiza fundamentalna nie nadaje się do automatyzacji. Nawet systemy wyposażone w elementarną sztuczną inteligencję nie radzą sobie z właściwą analizą fundamentalną.

Jakie są rodzaje robotów handlowych?

Istnieją tylko dwa typy robotów opcji binarnych: uczciwe i nieuczciwe. Ten pierwszy rodzaj, jeśli jest umiejętnie wykorzystywany, może przynieść zysk. W drugim przypadku zysk jest wykluczony z zasady.

Jak rozpoznać nieuczciwe boty?

Sprawa jest bardzo prosta. Wszyscy oszuści działają według tego samego schematu. Wspaniałe obietnice tysięcy dolarów dziennie bez żadnej pracy ze strony handlowca i brak wyjaśnienia, jak ich oprogramowanie ma zapewniać takie wyniki. Zawiłe wyjaśnienia, tłumaczenie się tajemnicą handlową, naciągane historie sukcesu – to może przekonać jedynie kompletnych nowicjuszy. Oszuści oferują swoje oprogramowanie za darmo, jednak okazuje się, że ofiary muszą dokonać depozytu u jednego z „zaufanych” brokerów. Interes nieuczciwych sprzedawców nieskutecznych botów polega na zmotywowaniu klienta do wpłacenia depozytu u konkretnego brokera. A ponieważ naciągnąć dają się tylko osoby nie mające „zielonego pojęcia” o spekulowaniu na rynku finansowym, więc depozyt bardzo szybko przepada z kretesem. Coraz wyższe dźwignie finansowe i coraz niższe minimalne depozyty u brokerów sprzyjają błyskawicznemu wyzerowaniu konta.

Uczciwi handlowcy nigdy niczego nie obiecują. Opisują strategię działania swoich produktów i jasno wyszczególniają ich ograniczenia. Istnieją platformy handlowe, które umożliwiają wzajemne wykorzystywanie przez traderów własnych robotów. Traderzy mogą tworzyć własne roboty wykorzystując gotowe moduły. Tworzenie bardziej zaawansowanych robotów wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej. Jednak czy uczciwie sprzedawane (lub rozdawane za darmo) roboty gwarantują sukces w handlu, jeśli nie znamy podstaw analizy technicznej i nie śledzimy wydarzeń wpływających na wahania cen? Według mnie roboty nie dają takiej gwarancji. Co więcej, jestem przekonany, że nawet najlepszy robot puszczony samopas, może jedynie „wyjść na zero” (pod warunkiem posiadania odpowiednio wysokiego depozytu).

Najważniejsze jest to, że roboty handlowe są zawsze ograniczone ze względu na charakter wskaźników technicznych, z których korzystają. Jeśli słyszysz historie o automatycznym handlowcu, który jest w stanie przeprowadzić pełną (i prawidłową) analizę, prawdopodobnie patrzysz na oszustwo. Bądź realistą w swoich oczekiwaniach. Robot może być przydatnym narzędziem, jednak decyzję powinien podejmować człowiek.