Czy kredyt mieszkaniowym można przeznaczyć tylko na zakup mieszkania?

Jak sugeruje nazwa, kredyt mieszkaniowy jest rodzajem kredytu celowego przeznaczonego na finansowanie mieszkania. Czy inny sposób wykorzystania tego rodzaju kredytu jest zabroniony?

Wbrew pozorom, kredyt mieszkaniowy można przeznaczyć na wiele różnych celów. Niektóre banki zgadzają się nawet na wykorzystanie określonej części kwoty kredytu na cel dowolny. Jednak głównym przeznaczeniem kredytu mieszkaniowego musi być cel związany z nieruchomościami, może to być np. zakup nieruchomości na rynku pierwotnym (od spółdzielni mieszkaniowej lub osoby prywatnej) lub wtórnym (od dewelopera – po uprzednim podpisaniu notarialnej umowy kupna); zamiana posiadanej nieruchomości na inną; remont, modernizacja lub wykończenie nieruchomości (tylko takie, na które nie jest wymagane pozwolenie budowlane); przekształcenie praw lokatorskich lub własnościowych spółdzielczych na własnościowe; wykupienie nieruchomości; spłata kredytu hipotecznego – mieszkaniowego (z innego banku); inne cele w zależności od banku.

Tak więc kredyt mieszkaniowy to nie tylko pomoc w kupnie mieszkania albo domu. W ten sposób pozyskane środki finansowe możemy przeznaczyć na szereg innych inwestycji.