Kto korzysta z kredytów przed Świętami?

Przed Świętami – jak co roku – zwiększa się ilość zakupów na kredyt. Statystyczny wzrost zaciąganych kredytów ratalnych wynosi około 50%. Wzrasta również ilość pożyczek udzielanych w sektorze pozabankowym. Czy kupowanie prezentów za pożyczone pieniądze, to dobry pomysł?

Przedświąteczne promocje oferowane w sklepach stacjonarnych i internetowych, to jedna z przyczyn zwiększonego zainteresowania kredytami.

Ogólne zadłużenie Polaków wynosi ponad 600 miliardów złotych i około 15 milionów osób. Połowa ze wszystkich zobowiązań została przeznaczona na kredyty konsumpcyjne. Z podsumowania opublikowanego przez NBK wynika, że większą część pożyczkobiorców stanowią osoby w wieku większym niż 35 lat, które zaciągają kredyty o średniej wysokości kilkunastu tysięcy złotych. Przeciętna wysokość pożyczki pozabankowej wynosi 2000-3000 złotych, a przed Świętami jest bliższa górnej granicy.

Przed Świętami, również w bankach i instytucjach pozabankowych są oferowane promocje i obniżki oprocentowania kredytów i pożyczek konsumpcyjnych – zwłaszcza zobowiązań krótkoterminowych. W sektorze chwilówek obniżki oprocentowania sięgają nawet 70-80%.